ÖNSÖZ

Sevgili Alman Liseliler,                                                                           

 

                        Uzun bir aradan sonra sizlere tekrar merhaba diyebilmenin mutluğunu yaşıyoruz. Tüm dünyayı ve doğal olarak ülkemizi de fazlasıyla etkileyen; yaşam biçimlerimizi, alışkanlıklarımızı değiştirmemize neden olan pandemi sürecinde bir araya gelme fırsatımız olmadı. İletişimin ağırlıklı olarak on-line olarak gerçekleştiği yeni düzenimizde, dernek web sayfamız dijital ortamda kendimizi daha iyi ifade edebileceğimiz, iletişimimizi daha kuvvetli kılacağımız bir platform. Bu platformu daha güçlü kılmak sizlerin elinde. Geçmişten günümüze anılarınızı, fotoğraflarınızı burada paylaşabilir, geniş bir Alman Liseliler arşivi oluşturabilirsiniz. Bizler elimizde var olan tüm dökümanları yerleştirdik. Eksikleri tamamlamak için sizlerden destek ve öneri bekliyoruz. 

Hayatımızın belki de en güzel yıllarını geçirdiğimiz okulumuzdan, bugüne kadar çok büyük değerler yetişti ve halen yetişmekte. Bugüne kadar 31 Alman Liseli dostumuzu, özel röportaj ve fotoğraf çekimleriyle, Der, Die, Das sayfamızda sizlere tanıttık. Aralık ayından itibaren yeni röportajlarla birlikte olmaya devam edeceğiz. Gelin, birbirimizi daha iyi tanımanın ve birbirimizle gurur  duymanın tadını birlikte çıkaralım.

Geleneksel Sosis Günü'müzü, Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın getirdiği kısıtlamalar nedeniyle, bir süredir, her yıl bir araya geldiğimiz Almanya Büyükelçiliği'nin Tarabya'daki yazlık rezidansında gerçekleştiremiyoruz. Alman Lisesi'nde inşaatı süren ve 2023 yılında bittiğinde okulumuza ve öğrencilerimize büyük bir katma değer kazandıracak Kültür ve Spor Kompleksi de, inşaat ortamı nedeniyle okuldaki her türlü buluşmayı engelliyor. Tüm bunlara pandemi dönemiyle birlikte yeni kısıtlamaların eklenmesiyle, özlediğimiz bu buluşmayı ertelemek zorunda kaldık. Yakın gelecekte, tüm bu sorunları geride bırakarak, güvenli ortamlarda yine birlikte olmaya devam etmeyi umuyor ve anlayışınız için teşekkür ediyoruz.

Derneğimiz tüm Alman Liseliler' e açıktır. Kuvvetlenmemiz, dayanışmamızı artırmamız, ancak bu çatı altında bir araya gelmemiz ile mümkündür. Günümüz dünyasının ayrılmaz bir parçası olan dijital ortamların bir yansıması konumundaki dernek web sayfamızın, tüm bu hedeflere ulaşmada, hepimize bir ivme ve yeni heyecanlar getirmesini umuyoruz.

Hepimizin gurur duyduğu ve hayatımızı yönlendirmede büyük rol oynayan Alman Lisesi ruhunu her zaman canlı tutmak ve sizleri dernek çalışmalarımızda, daha aktif bir biçimde aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz.

 En iyi dileklerimizle,                                                                                                                                                                        08.12.2021

 

Serhat Hacıpaşalıoğlu
İstanbul Alman Liseliler Derneği
Yön. Kur. Bşk.