DER, DIE, DAS

s

UNVAN:

DOĞUM TARİHİNİZ VE YERİ: 03.08.1964

ALMAN LİSESİ ÖĞRENİM YILLARINIZ: 1975-1983

ALMAN LİSESİ SONRASI EĞİTİMİNİZ: Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü ve şu an 2. Üniversite olarak İ.Ü. Egzersiz ve Spor Bilimleri Bölümü 2. Sınıf öğrencisiyim 

MESLEĞİNİZ: Tekstil mümessilliği

HALEN ÇALIŞTIĞINIZ YER / BULUNDUĞUNUZ POZİSYON: şirket ortağı

MESLEK DIŞI ÇALIŞMALARINIZ (VARSA DERNEK, VAKIF, SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ VB.): Alman Lisesi Derneği 

YABANCI DİLİNİZ: Almanca - İngilizce

EŞİNİZİN ADI:Cem 

EŞİNİZİN MESLEĞİ: Tekstil imalatı

(VARSA) ÇOCUKLARINIZIN İSİMLERİ:   Deniz - Can 

AİLENİZDEKİ BAŞKA ALMAN LİSELİLER (VARSA): -

E-POSTA ADRESİNİZ:  eser.kulaksizoglu@gmail.com

KULAKSIZOĞLU KOR, ESER Cevaplıyor


Alman Lisesi'ne giriş hikâyeniz nedir?
İlkokul 5. Sınıfı bitirdikten sonra bizim dönemimizde olan her okulun kendi özelliklerine uygun giriş sınavları vardı ,onu kazanarak okulumuza girdim.
Alman Lisesi'nde nasıl bir öğrenciydiniz?
Başlarda zorlanan bir öğrenciydim. Sonrasında okulun mantığını anladıktan sonra ise iyi bir öğrenciydim diyebilirim
Alman Lisesi'nde en sevdiğiniz ve en sevmediğiniz dersler nelerdi?
En sevdiğim dersler; edebiyat - matematik- almanca - resim En sevmediğim dersler ; fizik -kimya-biyoloji
Unutamadığınız öğretmen kimdir?
Herr Mattern (almanca ) - Lütfü Bey (edebiyat ) - Herr Klein (almanca )
Alman Lisesi'nde ders dışı faaliyetleriniz nelerdi?
2 sene folklor oynadım
Sıra arkadaşınız kimdi?
Sim Yorulmaz
Alman Lisesi'nde okurken geleceğe dönük idealleriniz, planlarınız, hayalleriniz nelerdi?
Ressam olmak ,atölyem de Galata da olmalıydı.
Sizin öğrencilik yıllarınızda dönemin koşulları nasıldı? Ülkenin ve okulun şartlarını şimdiyle nasıl kıyaslarsınız?
Öğrenci olayları vardı ,maalesef bir aralar vapur çıkışları taranacak diye söylentiler duyar korkardık ,ama her şeye rağmen sanki daha kaygısız ,daha eşit ,çok daha mutluyduk.
Alman Lisesi'ndeki öğrencilik yıllarınıza dair unutamadığınız, yıllar geçse de hatırlayıp, yâd ettiğiniz (olay, anı, kişi vb.) neler var?
Son senelerde boş derslerde 1-2 defa okuldan kaçıp midye tava/kokoreç yemeğe Çiçek Pasajı 'na gidip ,sonra hiç bir şey olmamış gibi okula kaldığımız yerden devam etmiştik . Sınıfta çok eğlenirdik ,sınıfın oğlanları başka sınıfları basar ,ganimet getirirlerdi . Büyük teneffüste sınıf arkadaşımız Bahadır koro şefliği yapar ,bize çok sesli şarkılar söyletirdi , Pek ciddiye alıp keyifle söylerdik
Şu an sahip olduğunuz hayat tecrübesi ile o günlere, öğrencilik yıllarına dönmek mümkün olsa, neyi farklı yapardınız?
O günlerin daha da keyfini çıkartırdım
Alman Lisesi'nde sonra öğreniminize nasıl devam ettiniz?
Üniversite sınavlarına girip Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünde okudum . Ve şimdiki hali beni çok üzüyor.
Alman Liseli oluşunuzun size ve kariyerinize neler kattığını düşünüyorsunuz?
Alman Lisesi bize analitik düşünmeyi öğretti ,iş ve özel hayatta çok faydası oldu .
Alman Lisesi'ni Alman Lisesi yapan olgular nedir? Okulumuzu diğerlerinden ayıran özellikleri nasıl tanımlarsınız?
Bizim zamanımızdaki okula giriş sınavı bile bütün diğer okullarınkinden farklıydı ,diğerleri bilgiye -ezbere dayalı sorular sorarken ,bizim okulun giriş sınavı muhakeme - hafıza -zekaya dayalı sorulardı . Yani fark buydu .
Abitur yaptınız mı? Bunun size nasıl bir katkısı oldu? Bu sistemi nasıl değerlendirirsiniz?
Yok yapmadım
Alman Liselilik ruhu hakkında neler söylersiniz? Var olduğunu düşünüyorsanız, ifadesi nedir? Sizce geçmiş ve bugün arasında farklılıklar gösteriyor mu? Bu ruhun yansıttığı belirgin değerler olduğunu düşünüyor musunuz? Yoksa nasıl oluşturulabilir, ya da oluşturulabilir mi?
Genel olarak Alman Liselilik ruhu maalesef yok ,oluşamamış ,bu beni çok üzüyor ,sadece sınıfların kendi içinde birliği /beraberliği olduğunu görüyorum ,o bile hiç yoktan iyidir .
Edindiğiniz kariyerde ve halen bulunduğunuz pozisyona gelmenizde eğitimin yanı sıra, hangi etkenlerin yolunuzu açtığını düşünüyorsunuz?
Disiplin - görev bilinci - çalışkanlık
Bugün Alman Lisesi'nde öğrenim gören ya da ileride görecek olan gençlere tavsiye ve önerileriniz neler olur? Onlara hangi sektörleri hedef alan eğitimleri tavsiye edersiniz?
Şimdiki gençlere bir şey tavsiye etmek çok zor ,çünkü bizim tecrübe ve bilgilerimizi bile sorgular oldum ,dünya o kadar çabuk değişti ki . Sadece bence hangi sektörü seçerlerse seçsinler yaratıcı olsunlar - cesur olsunlar Ve bunları sağlamak için de kendilerine çok yatırım yapsınlar

AYŞE UYSAL TORUN SORUYOR

Sen gördüğüm en başarılı ,fedakar ve dengeli anne ,eş ,evlat ve dostsun ve hep günü ,yeniyi yakalama gayreti içindesin. Bunları nasıl başardığına dair ipuçların neler ?
Çok naziksin ,teşekkürler ,bizim sınıfın bütün kızları sen de dahil olmak üzere ,yukarıda tarif ettiğin gibidir . Benim gayretimin en büyük sebebi ,iki oğluma örnek olabilmek ,onlarla gündemi paylaşabilmek .Ayrıca bu da benim ruhumun genç kalmasına sebep oluyor.
Bugünkü Eser 'i oluşturan tüm yapı taşlarını düşündüğünde en çok hangi noktalarda Alman Lisesi'nde okumanın etkilerini görüyorsun ?
İç disiplin - görev bilinci - analitik düşünme
Senin meraklı olduğunu hepimiz biliyoruz ama bu tatlı merakın seni hep güncel ,ilgili ve gelişen kılıyor. Merak neden önemli ?
Merak derken ,yanlış anlaşılmasın ,pencere önünde oturan etrafı gözleyen meraklı teyze durumu değil benimki . Benim merakım "haddim "olduğu kadar birinci elden bilgileri almak ,bu sayede de bilgi zinciri oluşturmak .Gerektiği durumlarda bunu birbirlerine bağlıyorum .
Hani "bir kitap okudum hayatım değişti " derler .Senin de hayatını ve düşünce biçimini değiştiren bir olay anlatmanı istesek bize neyi anlatırdın ?
Hayatımı, düşünce biçimimi değiştiren şey ,maalesef 15 sene evvel eşimin kanser olmasıydı ,çok uzun ve zor bir süreç yaşadık ,çok şükür o günler geçti ama ,bu olay beni daha dingin ,tevekkel bir insan yaptı .
Seninle ilgili çok kişinin bilmediği bir hobini ya da merakını ya da anını bizimle paylaşır mısın ?
Üniversitede okurken iki yaz turist rehberliği yapmıştım (33-34 sene evvel ),turistler sıkılmasınlar diye aralarda kadınlara "göbek dansı " dersi verirdim ,yani kısaca dans etmeyi çok severim
2021 yılındaki Eser ,Alman Lisesi'ndeki minik Eser ile karşılaşsa ona hayatla ilgili ne tavsiyelerde bulunurdu ?
Şahane bir okulda okuyorsun keyfini sür ,her şeyi çok ciddiye alma ,daha cesur ol .
Bu dernekte hayal ettiğin her şeyi gerçekleştiriyor olsaydın ,yapmak isteyeceğin ilk şey ne olurdu ?
Sosis Günü 'nü Tarabya 'da yapmak
Alman Lisesi 'nde kız arkadaşlarından en çok hangisini en çok seviyorsun ?
Seni

ASLI ERGENE ARDİL SORUYOR

Alman Lisesi 'nde okumamış olsaydın ,mesela Dame De Sion 'da okumuş olsaydın ,yine şimdiki Eser olur muydun ?
Yok olmazdım ,biz 11 yaşında en rahat şekillenebilecek yaşlarda bu okula girdik ,dolayısıyla okulumuz bizi Alman mantığıyla ,analitik düşünce sistemiyle çok güzel yoğurdu.
Çocukların da Alman-Avusturya ekolü.tesadüf mü ,tercih mi ?
Tercih idi .Öncelik olarak zor bir lisan olan Almancayı öğrenmelerini ve bu kültürle tanışmalarını daha doğru bulduk .
Hala öğrencisin ,hep yeni şeyler ,kendini geliştirme ,hem kendine ,hem ailene ve çevrene hem de ülkene faydalı olma peşindesin .Sen pes etmez misin ? Bu kadar enerjiyi nereden Buluyorsun ,bize de tüyo versen?
Yok ,pes etmem ,edersem hayattan kendimi kopmuş gibi hissederim . Enerjimin kaynağı ,galiba hayata bağlılık ,madem bu dünyaya geldim ,elimden geldiğince hakkını vermek için mücadele ediyorum .
Başka bir ülkede bir hayat kursan ,neresi ve nasıl olurdu ,ne yapardın ? Hiç düşündün mü ?
Evet ,üniversiteyi bitirdiğimde Almanya 'ya yerleşme ihtimalim vardı ,ufak bir denemem oldu ,ama maalesef hiç mutlu olamadım. Sonra ailece Kanada imkanımız oldu ,onu da gerçekleştirmek istemedik. Bana göre farklı bir ülkede yaşamak cazip değil ,benim için ailem ,dostlarım çok kıymetli ,ve Tabii ki her şeye rağmen illa ki İstanbul ,ülkem .
Sana göre dostların seni nasıl tarif ederdi ? Tek tek sıfatlarla .
Bilemedim sizlere sormalı
En tahammül edemediğin şey ?
Sahtelik,mış gibi olma durumu - tembellik - akılsız /fikirsiz olma durumu
Her şeye yetişmek ,her şeye koşmak zorunda mısın ,yapmasan ne olur ,ne hissedersin ?
Değilim tabii Desem de yalan Görev adamı olarak ,elimden geleni yapmak istiyorum ,bunun için çaba vermek istiyorum .
En son ben seni çok seviyorum ,peki sen beni ?
Ben de ÇOOOK

EMRE OTAY SORUYOR

- Bugün çocuklarımızı gönderdiğimiz şehir merkezinden uzak bazı okullara göre Alman Lise'sinin konumunu değerlendirir misin ?Sekiz sene boyunca yaptığın vapur yolculukları ,İstiklal Caddesi 'nin karmaşası ,bunların sende nasıl bir izi kaldı ?
O zamanlar şimdiki çocuklar gibi değil , zaten hayatın içinde yaşardık .Okulumuzun da konumu bunu doyasıya yaşamak için harikaydı. O zamanlar derslerde daldığımda pencereden dışarı hayranlıkla bakardım ,bir tarafta Doğan Apt. terasında jogging yapanlar ,bir tarafta binadan binaya asılı çamaşırlar , Acaip değişik,güzel gelirdi,hep orada atölye açma hayali kurardım . Hala İstanbul 'un en keyif aldığım semtidir.
Lisede gördüğümüz ağır fen eğitiminin sosyal hayatına zararı oldu mu ?Lisenin sana kazandırdığı veya kaybettirdiği sosyal ilişkilerini değerlendirir misin?
Kazandırdığı ; Şahane kardeş gibi dostlarım ,arkadaşlarım oldu Kaybettirdikleri ; hep bu kafa yapısına sahip insanlarla beraber olma isteği ,bulamama durumunda da ,mutsuzluk ,hayal kırıklığı ve hatta asabiyet
Alman Lisesi'nden sonra Boğaziçi Üniversitesi 'nde okudun ,iş ve sosyal yaşamında sana kazandırdıkları açısından Türkiye 'nin bu iki saygın eğitim kurumu arasında ne gibi fark var ?
Maalesef cevabım bir sürü Boğaziçi mezununu kızdıracaktır ama benim için Alman Lisesi'nden sonra B.Ü . İşletme Bölümü eğitimi zayıf ,hafif gelmişti . Lisede aklımıza bilgimize güvenmeyi ,onu geliştirmeyi öğrendik ,dolayısıyla kendimizi de işimizle,bilgimizle ispat ederdik ,ama üni de bunlardan ziyade " kişinin kendisini güzel paketlemesinin " çok daha etkili olduğunu gördüm.
Başarılı bir lise ve üniversite hayatının ardından ,çok yoğun bir profesyonel hayata atıldın.Derken ,evlilik ,iki çocuk . Alman Lisesi Hazırlık sınıfına geri dönme şansın olsa neleri farklı yapardın ?
Alman Lisesi hepimizin bildiği üzere zorlayıcı bir okuldu ,dolayısıyla ben de adapte olana kadar zorlandım,ama o kadar keyifli günlerim oldu ki ,geri dönme şansım olsa ,daha da keyif almaya çalışırdım .