ALMAN LİSESİ'NDEN

İstanbul Alman Lisesi Mezunumuzdan, Sarı Nokta Hastalığı’na (Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu) Karşı Gen Tedavisi Müjdesi!

ALMAN LİSESİ'NDEN

Pensilvanya Üniversitesi’nden araştırmacılar, Sarı Nokta Hastalığı’nı (Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu) başarılı bir şekilde iyileştiren, bir gen tedavisi geliştirdi. Penn Vet ve Pen Medicine ortaklığında yapılan çalışmalarda, araştırma profesörü Karina E. Guziewicz ve 1982 yılında İstanbul Alman Lisesi’nden mezun olan, Penn’s Perelman Tıp Fakültesi’nde araştırma profesörlüğü yapan Artur V. Cideciyan yer aldı.

 

Sarı Nokta Hastalığı, yaşa bağlı olarak ortaya çıkan, görme merkezinin bulanmasına neden olan bir hastalıktır. Bulanıklık, gözün arkasındaki, küçük bir bölge olan “makula”nın zarar görmesiyle ortaya çıkar. Hastalık, Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, dünyada görme kaybıyla sonuçlanan görme bozuklukları arasında %8.7’lik bir oran taşımaktadır.

 

Guziewicz ve Cideciyan, kalıcı Makula Dejenerasyonu olan köpeklerde, hastalığı, başarıyla tedavi eden bir gen tedavisi buldular. Çalışmaları, Uluslararası Bilim Akademisi’nde yayınlandı. Bulgular, tedavinin insanlar için de kullanılabilmesi için önemli bir aşama oluşturuyor.

Haberin devamını görüntülemek için, lütfen aşağıdaki bağlantı adresine tıklayın;

 

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/03/180305160146.htm

 

Artur V. Cideciyan